Matejko w M-4 czyli moda na reprodukcje sławnych mistrzów we wnętrzach

Ostatnie lata w trendach wnętrzarskich to przede wszystkim minimalizm i sztuka nowoczesna, czego konsekwencją było upodobanie dekoratorów do wypełniania ścian fototapetami, albo plakatami. Tradycyjne malarstwo na pewien czas odeszło w cień, ale ponieważ moda, także wnętrzarska, lubi zataczać koło, najnowszym krzykiem mody są obrazy na płótnie przedstawiające dzieła wielkich mistrzów. Dlaczego tak się dzieje i do jakich wnętrz najbardziej pasują reprodukcje?

Geneza powrotu mody na reprodukcje obrazów słynnych malarzy

Trendy wnętrzarskie, choć zmienne w czasie, zawsze były odzwierciedleniem stylu życia. Ostatnie wydarzenia sprawiły, że dużo więcej czasu spędzamy w domach. Nasze mieszkania raczej nie bywają już przestrzenią otwartą na spotkania towarzyskie, natomiast większy nacisk kładziemy na to, by były przytulne i dawały poczucie bezpieczeństwa.

Osiągnąć ten cel można bardzo różnie modyfikując przestrzeń tak, by była jak najbardziej przyjazna domownikom.

Stąd coraz większa popularność choćby takich stylów jak Grand Millenial, który wraca do korzeni, ale w zmodyfikowanej, unowocześnionej formie. Ludzie dobrze i bezpiecznie czują się we wnętrzach, które kojarzą im się z dzieciństwem i babcinym ciepłem. Grand Millenia to hafty, słodkie kolory, sielski, przyjemny klimat, a obrazy na płótnie doskonale wpisują się w ten nurt.

Z jakimi stylami łączyć reprodukcje na płótnie?

Wbrew pozorom reprodukcje sławnych mistrzów to dodatek niezwykle elastyczny i może stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji przestrzeni w znakomitej większość stylów wnętrzarskich. Może albo uzupełniać wnętrze, albo być w nim elementem kontrastującym, zwłaszcza, że bogactwo form i treści malarstwa jest przeogromne.

  • styl industrialny- znakomicie sprawdzą się tutaj zwłaszcza dzieła modernistyczne i surrealistyczne. Frida Khalo, Andy Warhol ale także Rothko, Kandinsky. Stworzą one ciekawy kontrast między sztuką wysoką, a industrialną, który nada przestrzeni artystycznego sznytu
  • styl Art Deco- najlepiej sprawdzą się tutaj dzieła w stylu Art Nouveau jak np. Alphonse Mucha, Gustaw Klimt czy Stanisław Wyspiański. Tutaj reprodukcje obrazów na płótnie będą się świetnie prezentować na tle sztukaterii i geometrii.
  • Styl klasyczny z pewnością doskonale dopełni sztuka z przełomu XIX i XX wieku czyli Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Paul Cezanne
  • Styl nowojorski czyli styl penthousów i apartamentowców to dobre miejsce by powiesić bogate ornamentowo malarstwo secesyjne np. Gustawa Klimta lub Alfonsa Muchę
  • Chabby chick, steampunk, japandi- jako style łączone, będące gdzieś na pograniczu styli wnętrzarskich znakomicie dopełnią dzieła impresjonistów np. Clauda Moneta, Edgara Degasa czy Auguste Renoira.

Reprodukcje obrazów- informacje praktyczne

Forma dzieła

Aby wybrana reprodukcja prezentowała się najlepiej warto, by była wydrukowana na płótnie canvas, które najlepiej oddaje cechy tradycyjnego malarstwa. Taka reprodukcja może być dodatkowo oprawiona w drewnianą ramę lub pozostawiona bez obramowania. W przypadku klasycznych dzieł malarskich dobrze unikać druku plakatowego. Ta opcja, choć tania i łatwo dostępna gorzej komponuje się ze sztuka wysoką.

Gdzie powiesić?

Ponieważ reprodukcja dzieła przyciąga oko i niejako nadaje charakter wnętrzu warto zawiesić go na honorowym miejscu, najlepiej jako soliter na niezagospodarowanej ścianie w salonie, lub innym miejscu w którym spędzamy dużo czasu.

Należy pamiętać, ze zbyt wiele mebli lub przedmiotów wokół dzieła może sprawić, że jego odbiór zostanie zakłócony lub, co gorsza, stanie się on niewidoczny.

Wielką dogodnością w przypadku reprodukcji jest możliwość zmiany rozmiaru obrazu. Niekoniecznie musi być on identyczny z oryginałem, a co za tym idzie można dopasować jego wielkość idealnie do ilości wolnego miejsca.

Author: trendy17.pl