Altana ogrodowa — jaki materiał jest najlepszy?

Altana ogrodowa może być sercem Twojego podwórka. To tutaj odpoczywasz, spotykasz się z przyjaciółmi i spędzasz wolny czas. Jeżeli jest dopasowana pod względem estetycznym do reszty aranżacji, może stanowić jej doskonałe uzupełnienie i podnosić walory całego ogrodu. Możesz wykonać ją z dowolnych materiałów – postawić na drewno, metal lub cegłę. Który z nich jest najlepszy? Przekonaj się, co wybrać.

Czy metalowe altany ogrodowe mogą spełniać swoje zadanie?

Metalowe altany ogrodowe są popularne szczególnie w nowoczesnych aranżacjach. Wyglądają na znacznie lżejsze niż drewniane czy te wykonane z cegły. Z tego względu są doceniane na niewielkich podwórkach oraz przy modernistycznych domach.

Jednak czy spełniają one odpowiednio swoje zadanie? Ich zabezpieczenie musi być wykonane z najwyższą starannością, ponieważ mają tendencję do rdzewienia. Dochodzi do tego w chwili, kiedy metal ma styczność z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, na przykład deszczem. Wówczas jest narażony na długotrwałą wilgoć, co przekłada się na jego trwałość.

Metalowe altanki, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone, wyglądają nieestetycznie. Dodatkowo bardzo szybko dochodzi u nich do uszkodzenia wierzchniej warstwy, co może prowadzić również do zniszczenia całej konstrukcji. Wówczas może okazać się, że należy wymienić budowlę na nową.

Dlaczego drewniana altanka ogrodowa jest najlepsza?

Drewniana altanka to klasyczny i najbardziej popularny wybór wśród osób decydujących się na aranżację ogrodu. Jest to również obecnie najlepszy materiał do wykonywania podobnych budowli. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na jego trwałość. Drewniana konstrukcja, jeżeli zostanie odpowiednio wykonana, może służyć przez wiele lat. Wystarczy postawić na wysoką jakość surowców, żeby nie przejmować się jej stanem przez kolejne sezony.

Dodatkowo nowoczesna altanka wykonana z drewna wygląda ciekawie i może przybierać dowolny kształt. Możesz postawić na okrągłe, niewielkie konstrukcje oraz prostokątne, duże budowle. Jest to uzależnione wyłącznie od Twojej wyobraźni oraz przestrzeni ogrodu.

Jak zadbać o drewnianą altankę w zimowych miesiącach?

Drewniana altanka musi zostać odpowiednio zabezpieczona, żeby posłużyła Ci przez wiele lat. Musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. W dalszym ciągu ten materiał jest trwalszy niż metal, szczególnie pod katem wilgoci. Jednak dodatkowa ochrona sprawi, że możesz cieszyć się budowlą jeszcze dłużej, niż było to początkowo zakładane.

Pamiętaj o dobrej jakości materiałach

Zacznij przede wszystkim od zakupów w sprawdzonym miejscu. Kempar to producent budowli drewnianych wysokiej jakości. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane w Twoim ogrodzie przez długi czas, bez ryzyka wystąpienia uszkodzeń. Pamiętaj, że dobra jakość materiałów to podstawa Twojego zadowolenia z całej konstrukcji.

Impregnuj drewno jesienią

Jeżeli zastanawiasz się, czy zabezpieczenie drewnianej altany na zimę jest trudne, od razu musimy Cię uspokoić. Jest to niezwykle prosta czynność, która wymaga od Ciebie jedynie regularności.

Raz w roku, w okresie jesiennym należy zaimpregnować drewno. W tym celu wystarczy kupić odpowiedni środek w sklepie z podobnym wyposażeniem i wykorzystać go w swoim ogrodzie. Jeżeli przeprowadzasz impregnację regularnie, nie musisz stawiać na żadne dodatkowe kroki. To w zupełności wystarczy, żeby osiągnąć zadowalające efekty.

Jeżeli zależy Ci na trwałości Twojej altany ogrodowej, koniecznie postaw na drewno. W ten sposób możesz cieszyć się przez długi czas estetyczną, ciekawą i dobrej jakości budowlą. Jedyne, o czym musisz pamiętać to zabezpieczanie materiału przed sezonem zimowym.

Author: trendy17.pl