Jak urządzić małą łazienkę

Mała łazienka to problem wielu polskich mieszkań. Rozmieszczenie wszystkich, niezbędnych elementów wyposażenia na niewielkiej powierzchni to nie lada wyzwanie. Przed rozpoczęciem prac remontowych warto opracować szczegółowy projekt uwzględniający wszelkie wymiary czy odległości.

Funkcjonalne zaaranżowanie małej łazienki to duży problem. Przed rozpoczęciem prac remont owych warto już w fazie projektowej uwzględnić miejsce położenia konkretnego wyposażenia, takiego jak: sedes, kabiny prysznicowej oraz umywalki. Wyposażenie małej łazienki w wannę nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na ograniczoną przestrzeń. Obecnie kabiny prysznicowe posiadają rozwiązania, dzięki którym korzystać z nich mogą nawet osoby o ograniczonej sprawności ruchowej czy osoby niepełnosprawne. Poza wyposażeniem ważną kwestią są odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia łazienki,  pozwalające na swobodne korzystanie z nich.
Wybierając sprzęt do małej łazienki warto jeszcze w fazie projektowej znać wymiary poszczególnych elementów wyposażenia. Nawet wymiary mis ustępowych mogą znacznie się różnić. W małych łazienkach każdy centymetr jest na wagę złota.

 

Aby optycznie “powiększyć” łazienkę warto użyć jasnych, gładkich kolorów. Zbyt dużo wzorów na ścianie i płytkach z pewnością przytłoczy mała przestrzeń.
Należy również pamiętać, żeby nie “zagracić” ściany na wprost wejścia. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie kabiny prysznicowej, termy do podgrzewania wody, otwartych półek czy dużych grzejników na ścianie vis a vis wejścia. Lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie na wprost wejścia umywalki z lustrem czy pozostawienie pustej ściany.
Ważnym elementem wyposażenia małej łazienki jest światło. Większość łazienek znajdująca się w mieszkaniach w blokach nie ma okien. Dlatego tak istotne jest światło. Poza lampą sufitową z pewnością przyda się również oświetlenie przy lustrze lub szafkach. Światło tych lamp powinno być białe i rozproszone. Oświetlenie w takim kolorze będzie wyglądać naturalnie.
Znaną od dawna metodą powiększenia optycznie pomieszczeń są lustra. Aby spełniły one swoją rolę powinny być duże oraz pozbawione ram.

 

Ważnym elementem wyposażenie łazienki jest również pralka. W małych łazienkach lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie otwierane z góry, wówczas jest większa szansa umieszczenia jej na niewielkiej, wolnej przestrzeni. Jeśli łazienka jest naprawdę mała dobrze jest przenieść pralkę do innego pomieszczenia.
Jest wiele zasad, którymi warto kierować się przy urządzaniu małych łazienek. Producenci akcesoriów łazienkowych oferują produkty dostosowane do małych łazienek, takie jak niewielkich rozmiarów umywalki czy podwieszane, wąskie szafki z lustrem. Angażując własną łazienkę warto kierować się powyższymi wskazówkami, jednak nasza łazienka powinna spełniać przede wszystkim nasze oczekiwania. Powinna być miejscem, w którym będziemy się czuli dobrze.

 

Artykuł powstał przy współpracy z kura-kura.pl

Author: trendy17.pl